۵ روش عملی برای حفظ کردن فرمول ها

حفظ فرمولها

احتمالا شما هم با مشکل حفظ کردن فرمول ها مواجه بوده اید معمولا شاگردانم این سوال را مطرح میکنند که “حالا ما این همه فرمول فیزیک را چه جوری حفظ کنیم؟” پاسخی که معمولا به آنها میدهم تنها در مورد فیزیک نیست و آن اینست که “شما باید فرمول را یاد بگیرید یعنی هم حفظ کنید و هم روش استفاده از آنرا بیاموزید و این یک روند تدریجی است که همراه با تمرین های مناسب به دست می آید”. در ادامه ۵ روش عملی را به ترتیب برایتان توضیح میدهم که به شما کمک میکند فرمولها را راحت تر یاد بگیرید:

 

 

۱- با آرامش مطالعه کنید

در حال مطالعه و حل مسئله آرامش داشته باشید تقریبا هیچ مسئله ای تحت استرس و فشار عصبی حل نمیشود و راه حلهای ابتکاری شکل نمیگیرد. در حال گرسنگی و تشنگی مطالعه نکنید اینطور موارد به شما احساس بی میلی به مطالعه میدهد و بازده شما را به شدت کاهش میدهد.

 

 

۲- فرمول را خوب تحلیل کنید

فرمول را برای خودتان تحلیل کنید هر بار یک متغیر را بیازمایید  یعنی متغیرهای دیگر را ثابت نگه دارید و با کم و زیاد کردن مقدار متغیر مورد نظر، تاثیر آنرا در مقدار سمت چپ فرمول بررسی کنید.
مثلا برای فرمول  a = F / m  اگر جرم m ثابت باشد به هر نسبت که شتاب a را زیاد کنیم نیروی F هم افزایش میابد یا متقابلا با افزایش نیرو، شتاب به همان نسبت زیاد میشود و در مرحله بعد شتاب را ثابت نگه دارید و ببینید که برای دادن یک شتاب مشخص به جسم هر چه جرم آن بیشتر باشد باید نیروی بیشتری به آن وارد کنیم این کار به فهم کامل شما از فرمول کمک میکند و میتوانید فرمول را راحتتر به خاطر بسپارید با یاد گرفتن روابط حاکم بین متغیرهای فرمول میتوانید درستی فرمولی که به ذهنتان رسیده را بررسی کنید و فرمول صحیح را پیدا کنید. در ضمن آموختن شیوه به دست آمدن یک فرمول هر چند کمتر در کنکور مورد سوال قرار میگیرد ولی جهت به خاطر سپردن آن بسیار مفید است.

 

حفظ کردن فرمولها

 

۳- سریعا به کتاب مراجعه نکنید

زمانی که بعد از مطالعه یک مبحث به تمرین مسائل مربوط به آن میپردازید و برای حل یک مسئله به فرمولی نیاز دارید که یادتان رفته، فورا به پاسخ سوال یا کتاب و جزوه خود مراجعه نکنید ابتدا مدتی تمرکز کنید تا همه یا  لااقل قسمتی از آنرا به یاد آورید اگر موفق نشدید به پاسخ یک مسئله حل شده قبلی با آن فرمول مراجعه کنید تا هم فرمول و هم روش حل مسئله با آن را با هم ببینید سپس مسئله اصلی را حل کنید.

 

 

۴- شرایط کار گیری فرمول را هم به خاطر بسپارید

فراموش نکنیم هدف فرمولها به کارگیری آنها جهت حل مسایل است پس به خاطر سپردن شرایط به کارگیری فرمول اهمیت زیادی دارد و چیزی که اهمیت آنرا دو چندان میکند تاثیری است که در حفظ کردن خود فرمول دارد.

 

 

۵- برای فرمول رمزی بسازید

برای بعضی فرمولها میتوانید یک رمز بسازید که به راحتی در ذهنتان باقی میماند مثلا برای حفظ فرمول محاسبه نیرویی که به ذره باردار متحرک q با سرعت V در میدان مغناطیسی B وارد میشود یعنی  F = qVB Sin a یک رمز یادآور میتواند این عبارت باشد: “کیوی بده سینا” کیوی اشاره به qV ، بده اشاره به B و سینا اشاره به سینوس آلفا است. شما میتوانید این رمزها را خودتان بسازید یا از رمزهایی که دیگران ابداع کردند استفاده کنید.

سعی کنید در روند آماده سازی خودتان این ۵ روش را به کارگیرید هر چه زمان بیشتری به استفاده از آنها بپردازید مهارتتان در به کار گیری آن بیشتر شده و نتیجه بهتری خواهید گرفت.

درباره نویسنده

استاد فیزیک به شما کمک میکنه راحت تر با کنکور کنار بیاین، درسو عمیقتر یاد بگیرین و به از پا درآوردن تستهای کنکور عادت کنین. استاد فیزیک تجربه چندین ساله اش رو در اختیار دانش آموزانی قرار میده که میخوان از بقیه بهتر باشن.

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*